Zwyczaje i kultura

Okazywanie szacunku miejscowym zwyczajom jest podstawową uprzejmością wobec mieszkańców kraju, który odwiedzamy.

Aby uniknąć żenujących sytuacji i nieporozumień, powinniśmy postępować zgodnie z niektórymi podstawowymi zasadami lokalnej kultury w Maroku.

Język, czyli porozumiewanie się w Maroku

Maroko jest znane ze swojej wielojęzyczności. Językiem edukacji, administracji i mediów jest klasyczny język arabski, ale na ulicy najczęściej usłyszysz marokański arabski, czyli darija oraz język berberyjski.

Większość Marokańczyków mówi po francusku, a na północy i w obszarach przybrzeżnych na południe od Sidi Ifni również po hiszpańsku.

Oficjalnymi językami Maroka są arabski i język Amazigh (berberyjski). Inne języki to dialekty arabskie Darija i Hassani oraz dialekty berberyjskie Tashelhit (lub Chleuh), Rif i Tamazight. Tak więc młody Berber usłyszy w szkole klasyczny arabski, kiedy pójdzie do domu, porozmawia z rodzicami po berberyjsku, a gdy pójdzie do centrum miasta, by kupić gazetę, być może będziesz musiał użyć darija, jeśli sprzedawca będzie Arabem i nie będzie znał berberyjskiego.

W ośrodkach turystycznych z łatwością porozumiesz się po angielsku. Znajomość kilku fraz w darija będzie bardzo pomocna w Maroka i otworzy serca ludzi.

Religia w Maroku

Islam jest oficjalną religią Maroka, a wolność wyznania i praktykowania innych religii jest zagwarantowana przez konstytucję.

Maroko jest uważane za jeden z najbardziej tolerancyjnych krajów arabskich.

Maroko jest tolerancyjne wobec innych wyznań, a kościoły i synagogi znajdują się w różnych miastach królestwa.

W ciągu doby jest pięć wezwań do modlitwy, które ogłasza muezzin ze szczytu minaretu. W miesiącu Ramadan Marokańczycy poszczą od wschodu do zachodu słońca. Ramadanowy dzień jest zmodyfikowany, godziny otwarcia muzeów, banków i sklepów ulegają zmanie.

Targowanie się

Targowanie się jest czymś bardzo powszechnym w kulturze marokańskiej, możesz negocjować prawie wszystko, gdy jesteś na lokalnym rynku i gdy nie ma cen, ale nie możesz negocjować codziennych i tanich towarów, takich jak mleko, chleb, jajka, herbata. Także bilety autobusowe i kolejowe, supermarkety i rachunki restauracyjne nie podlegają negocjacji.

Kupując większe przedmioty, spróbuj szczęścia z targowaniem się. Może to być czasochłonne, ale to ma być zabawa – targowanie się to część marokańskiej kultury i chodzi w tym o przyjemność z tych cenowych przepychanek. Trochę w myśl zasady, że „od miłego sprzedawcy mogę drogo kupić, miłemu klientowi mogę tanio sprzedać”.

Nie jest niczym niezwykłym, gdy „pierwsza cena” jest dwa razy wyższa niż ta, której oczekuje sprzedawca, ale nie zaczynaj procesu targowania się, jeśli nie masz zamiaru nic kupić.

Rozpocznij negocjacje w wysokości 1/3 ceny, którą Ci zaoferowano, np. sprzdawca mówi 600 dh, ty mówisz 200 dh. W większości przypadków powinieneś stargować do 50-60% pierwotnej ceny.

Napiwki – bakszysz

Pierwotnie Bakchich był prezentem powitalnym, znakiem gościnności i przyjaźni.

Dzisiaj słowo to używane jest jako napiwek i pewnie nie raz je usłyszysz w Maroku.

Czy w Maroku daje się napiwki? Tak. Napiwki w Maroku dla usług stały się zwyczajowe, a zasada wynosi około 10%.

Podstawowa zasada to danie napiwku temu kto zapewnił Ci dobrą obsługę. Oznacza to kelnerów, personel w riadach lub hotelach, tragarzy, przewodników, kierowców, etc.

Zaokrąglij opłatę za taksówkę do najbliższych pięciu dirhamów (np. jesli masz zaplacic 17 dh to daj 20 dh).

Jeśli jesteś na wycieczce z przewodnikiem, powinieneś dać mu napiwek pod koniec podróży. Kwota zależy od tego, jakie miałeś doświadczenie i czy doceniasz jego pracę. napiwek w wysokości 5-10% ceny wycieczki jest mile widziane.

Nie czuj się zobowiązany do napiwku, jeśli nie jesteś zadowolony z usługi.

Przy ustalaniu wysokości napiwku należy wziąć pod uwagę, że w niektórych przypadkach brak napiwku jest lepszy niż zbyt skąpy napiwek, który jest bardziej obraźliwy niż danie niczego.

Odpowiedni ubiór

Każdy ma inne pojęcie o tym, czym jest odpowiednia ubiór. Podczas podróży starajmy się szanować lokalne zwyczaje, ubierajac się i zachowujac odpowiednio.

Ogólnie rzecz biorąc, mezczyzni mogą się ubierać jak im się podoba, ale kobiety muszą ubierać się bardziej konserwatywnie. Dobrym pomyslem jest po prostu ubieranie się skromnie, zakrywając ramiona, nogi i dekolt.

Prawda jest taka, że możesz nosić wszystko, co chcesz w Maroku. Bluzki top i krótkie spodenki nie są przestępstwem, ale prawdopodobnie przyciągna wiele niepożądanej uwagi. Jeśli chcesz szacunku, najpierw okaż szacunek adekwatnym do kultury ubiorem.

Fotografowanie

Najlepiej jest zapytać przed zrobieniem zdjęcia. Kiedy chodzisz po souku, uważaj na robienie zdjęć ludzi i sklepów. Jeśli nie kupujesz czegoś, mogą się na ciebie złościć, a nawet poprosić o pieniądze na zdjęcia. Zdjęcia na placu Jemaa el Fna z zaklinaczami węży czy nosicielami wody, również kosztuje. Wypada dać od 5-20 dh, możesz też ustalić cenę przed zdjęciem.

Niektórzy ludzie, zwłaszcza kobiety, nie chcą, aby ich zdjęcie zostało zrobione. Inni będą oczekiwać trochę bakszyszu (napiwek).

Nie można fotografować pałaców królewskich, strażnikow, policji, lotnisk i obiektów militarnych.

źródło: maroko.com oraz Ambasada Królestwa Maroka

Przewiń na górę