Maroko – bezpieczeństwo wysokie, ale…

Wielu osobom towarzyszy także mniejszy lub większy strach przed odwiedzaniem państw z innego kręgu kulturowego, zwłaszcza arabskiego, który jest kojarzony z tragicznymi zamachami. Także i Maroko jest krajem umiarkowanego islamu, ale w praktyce nie powinno wzbudzać to żadnych dodatkowych obaw. O tym, że bezpieczeństwo jest tutaj na wysokim poziomie niech świadczy fakt, że kilka lat temu Departament Stanu Stanów Zjednoczonych umieścił Maroko  na liście najbezpieczniejszych kierunków dla turystów – warto dodać, że wyprzedziło ono wiele krajów Europy Zachodniej.

Maroko nie wiąże z podwyższonym zagrożeniem terrorystycznym, ani z ryzykiem zachorowania na poważną, tropikalną chorobę. Warto jednak podkreślić, że występuje tutaj kilka niebezpieczeństw, charakterystycznych dla miejsc typowo turystycznych. Przede wszystkim trzeba uważać na oszustów, którzy mogą stosować bardzo różne sposoby wyłudzenia pieniędzy. Popularne jest podszywanie się pod bezpłatnych przewodników i oferowanie pomocy w noszeniu walizek. Tego typu „usługi” polegają na wyprowadzaniu turystów w ustronne miejsce, a następnie wymuszeniu na nich zapłaty. Należy również uważać na kieszonkowców (zwłaszcza w dużych skupiskach ludzi), ale generalnie nie dochodzi do poważniejszych aktów przemocy wobec przyjezdnych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że marokańska policja jest przyjazna dla turystów z zagranicy i w razie kradzieży, czy wystąpienia innego problemu, faktycznie stara się im pomóc

Warto również pamiętać, że w Maroku osoby spoza wyznania muzułmańskiego nie mogą wchodzić do meczetów. Kobiety powinny dodatkowo unikać odkrytych ramion i nóg – tak „odważne” kreacje nie są tutaj zakazane, ale wzbudzają niezdrowe zainteresowanie miejscowych mężczyzn i prowokują do nachalnych zaczepek. W praktyce, niezależnie czy mowa o kobietach czy mężczyznach, najlepiej jest nie rzucać się tutaj w oczy ubraniem. Przyda się też pewność siebie i stanowczość, które pozwolą uniknąć przedłużających się rozmów ze sprzedawcami wszelkiej maści usług i produktów.

polisaturystyczna.pl

Maroko – bezpieczeństwo wysokie, ale…
Przewiń na górę