Jak się zachować w muzułmańskim kraju podczas Ramadanu?

Zaprzysięgli plażowicze, którzy nie mają zamiaru wystawiać nosa z kurortu, i spędzą cały urlop na leżaku pod palmą albo nad hotelowym basenem, raczej nie mają powodu, by przejmować się ramadanem.

Natomiast ci, którzy lubią sobie urozmaicać plażowanie wycieczkami po okolicy, i podróżujący na własną rękę, powinni wiedzieć, że ramadan może się okazać — choć niekoniecznie — najgorszą porą na zwiedzanie krajów muzułmańskich.

Zazwyczaj uprzejmi i uśmiechnięci ludzie stają się gburowaci i rozdrażnieni z byle powodu. Wygłodniała obsługa restauracji bywa ślamazarna i niegrzeczna. Urzędy i banki są czynne krócej, zmieniają się rozkłady jazdy. Bywa, że przed południem trudno jest znaleźć taksówkę, bo kierowcy odsypiają długie biesiady przeciągające się do późna w nocy.

Podróżowanie jest kłopotliwe szczególnie pod koniec ramadanu, gdy na kończące post święto Id al-Fitr zjeżdżają się całe rodziny, podobnie jak na nasze Boże Narodzenie. Bardzo trudno wtedy znaleźć wolne pokoje w hotelach czy miejsce w autobusie.

Może się zdarzyć, że usłyszymy pytanie, czy przestrzegamy postu. Jeśli zaprzeczymy, możemy spodziewać się zachęcania do postu. Niemuzułmanie nie muszą go przestrzegać, jednak niektórzy ortodoksyjni wyznawcy islamu są odmiennego zdania. Dla muzułmanów współuczestnictwo w umartwieniu jest ważnym, symbolicznym i społecznym elementem postu, i dla głęboko wierzących nie jest niczym dziwnym, że oczekują tego także od odwiedzających ich kraj turystów innego wyznania.

źródło: podroze.onet.pl

Jak się zachować w muzułmańskim kraju podczas Ramadanu?
Przewiń na górę