Ciekawostki o Maroku

Ciekawostki o Maroku

Maroko to niewielki afrykański kraj o niezwykłym krajobrazie, na który składają się wysokie góry, wąwozy, głębokie doliny i rozległe pustynie. To kraj, w którym nowoczesność w postaci ekskluzywnych hoteli, restauracji, sklepów, miesza się z zabytkowymi medynami, pałacami, meczetami, barwnymi, gwarnymi sukami. A wszystko przesycone jest orientalnymi zapachami, barwami i dźwiękami. To kraj gościnnych ludzi, dla których cukier jest symbolem szczęścia i dobrobytu, a słodka, miętowa herbata wyznaniem przyjaźni i szacunku.

1.Maroko to państwo leżące w północno-zachodniej części Afryki.

Pełna nazwa kraju brzmi Królestwo Marokańskie, a mieszkańcy Maroka nazywają je “Królestwem Zachodu” – Al-Mamlaka al-Maghribija.

2. Maroko zaliczane jest do tzw. państw Maghrebu.

Maghreb to arabskie określenie “zachodu”, powstałe w czasie ekspansji arabskiej w średniowieczu. Tak właśnie Arabowie określali region północno-zachodniej Afryki. Nazwa ta przyjęła się też w językach europejskich i odnosiła się do Maroka, Algierii i Tunezji, a współcześnie również do Libii, Mauretanii i Sahary Zachodniej. Państwa te współpracują ze sobą w ramach Arabskiej Unii Maghrebu.

3. Europejska nazwa – Maroko – pochodzi od dawnej stolicy kraju – Marrakeszu.

Nazwa “Marrakesz” pochodzi z języka berberyjskiego, ale nie wiadomo co oznacza.

4. Maroko jest jednym z najmniejszych państw afrykańskich.

Jego powierzchnia wynosi 446 550 km2, z czego 446 300 km2 zajmuje ląd a 250 km2 zajmują wody.

5. Granice lądowe Maroka liczą 2362 km, a długość linii brzegowej wynosi 1835 km.

Od wschodu graniczy z Algierią na długości 1900 km – granica lądowa zamknięta jest dla ruchu. Na północy Maroko graniczy z Hiszpanią poprzez hiszpańskie posiadłości w Afryce Północnej – Ceutę (miasto i twierdza o powierzchni około 19,7 km2, położone na cyplu tworzącym Cieśninę Gibraltarską) i Melillę (miasto na wschodnim wybrzeżu Maroka). Na południu formalnie graniczy z Saharą Zachodnią, choć Maroko administruje tym regionem. Od zachodu kraj oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, a od północy Morza Śródziemnego – leży przy Cieśninie Gibraltarskiej i jako jedyne afrykańskie państwo ma dostęp zarówno do Oceanu Atlantyckiego jak i do Morza Śródziemnego.

6. Maroko jest krajem górzystym – średnia wysokość terenu wynosi 909 m n.p.m.

Leży w zachodniej części Atlasu (łańcuch górski rozciągający się na przestrzeni ponad 2000 km od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego po Zatokę Kabiską na Morzu Śródziemnym. Rozciąga się na terytorium trzech państw: Maroka, Algierii oraz Tunezji). Przez Maroko przebiegają trzy równoległe pasma Atlasu Wysokiego, Atlasu Średniego na północy i Antyatlasu na południu. Najbardziej na północ wysuniętym pasmem górskim jest Ar-Rif nad Morzem Śródziemnym z najwyższym szczytem Dżabal Tidighin (2456 m).

7. Najwyższym szczytem Maroka jest Tubkal o wysokości 4165 m n.p.m. wznoszący się w Atlasie Wysokim. Najniższym punktem natomiast jest Sabcha Tah – depresja o wysokości 55 m n.p.m. znajdująca się przy granicy z Saharą Zachodnią.

Na północny zachód od Atlasu Średniego rozciąga się wyżyna Meseta Marokańska, której wschodnia część wznosi się na wysokość 1500 m n.p.m. Natomiast południową i południowo-wschodnią część kraju zajmują kamieniste i piaszczyste pustynie Sahary. Niziny w Maroku występują jedynie w wąskim pasie nadmorskim i w dolnym biegu rzeki Wadi Muluja – jednej z głównych rzek Maroka.

8. Maroko posiada rozwinięty system wodny i choć jest pustynnym krajem, posiada duże zasoby wód rzecznych i podziemnych.

Jest to wynikiem ukształtowania powierzchni kraju. Z wysokich, ośnieżonych od listopada do maja gór, które otrzymują duże opady deszczu jesienią, wypływa większość rzek. Rzeki te na ogół są okresowe, w okresie letnim wysychają bądź zamieniają się w strumienie. Maroko czasami nawiedzane jest przez lokalne powodzie związane z roztopami śniegu w górach. Ponieważ stan wód rzecznych zmniejsza się latem, dlatego Maroko posiada liczne zbiorniki retencyjne.

9. Rzeki stałe występują w północnej i zachodniej części kraju.

Należą do nich: Wadi Sibu (najbardziej zasobna w wodę), Wadi Umm ar-Rabija i Wadi Muluja – uchodząca do Morza Śródziemnego. W południowej i wschodniej części kraju występują rzeki okresowe, a wśród nich najdłuższa rzeka Maroka – Wadi Dara, o długości około 1100km.

10. Maroko posiada dość bogatą florę, choć duża ilość lasów zawierających pierwotnie sosny, dęby i akacje została przetrzebiona na potrzeby przemysłu – obecnie lasy zajmują jedynie 12% powierzchni kraju.

W dolinach rzek i na wybrzeżu powszechnie występują palmy. Większe kompleksy leśne z dębami, oliwkami, pistacjami i cedrami atlantyckimi zachowały się w górach Atlasu. Nieliczne oazy na pustyni porastają miejscami palmy daktylowe.

ciekawostki.online

Ciekawostki o Maroku
Przewiń na górę