As-Suwajra (arab. الصويرة, Aṣ-Ṣuwayra)

Essaouira, czyli miasto wiatrów
Essaouira
As-Suwajra (arab. الصويرة, Aṣ-Ṣuwayra; marok. arab. ṣ-Ṣwiṛa; berb. ⵜⴰⵚⵚⵓⵔⵜ, Taṣṣurt; fr. Essaouira; hist. Mogador)
Essaouira-Mogador, panna młoda z Oceanu Atlantyckiego

Krenelowane ściany, oddech handlowych wiatrów, domy z białymi i niebieskimi fasadami, kolor piany i fal, Essaouira, starożytny Mogador jest “Panną Młodą Atlantycką”.

Jest to jedno z tych nadmorskich miast, w których słodycz życia i działalność wodna uzupełniają się wzajemnie. Spaceruje się tam po cichu, w cieniu jego wałów, tych właśnie, które rysują kontury Astaporu, czerwonego miasta z serii “Gra o tron”. Wejdź na te ściany i przejdź się na gzymsie: stamtąd można zobaczyć unoszące się nad tym rezerwatem przyrody wyspy Purpuraire, sokoły, mewy i mewy. W oddali, surferzy, windsurferzy i kitesurferzy nie mogą mieć dość jakości wiatru!

Historia

Na terenach współczesnej As-Suwajry Portugalczycy pod dowództwem Diogo de Azambuja wznieśli w 1506 roku fortecę Castelo Real de Mogador. Obecne miasto założono w II połowie XVIII wieku. Tutejszy port, znany wówczas Europejczykom pod nazwą Mogador stał się ośrodkiem handlu międzynarodowego. W XIX wieku był to jedyny marokański port na południe od Tangieru, do którego mogły zawijać w celach handlowych europejskie statki. W okolicy osiedlili się wówczas brytyjscy kupcy i Żydzi, także Portugalczycy, Berberowie, Arabowie, Francuzi i Gnawa – ciemnoskórzy potomkowie niewolników sprowadzonych tu w XV wieku przez Portugalczyków do pracy na plantacjach trzciny cukrowej,

W czasach zależności od Francji miasto podupadło i straciło swoje znaczenie gospodarcze. Nie lepiej wyglądała sytuacja po odzyskaniu niepodległości przez Maroko, kiedy to As-Suwajrę opuściła społeczność żydowska. Po jakimś czasie miasto podniosło się z kryzysu i obecnie jest jednym z większych ośrodków handlowych kraju.

Wśród zabytków miasta można wymienić m.in. starówkę oraz dawne wały i forty obronne. W 2001 roku medyna w As-Suwajrze wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kultura

Od roku 1998 jest gospodarzem Światowego Festiwalu Muzyki Gnawa, opartej na przedislamskich wierzeniach animistycznych. Mimo że festiwal skupia się głównie na wspomnianym gatunku muzycznym, poprzez łączenie go z jazzem i reggae, zyskał miano marokańskiego Przystanku Woodstock.

Oficjalna strona internetowa Marokańskiego Narodowego Biura Turystyki (ONMT), odpowiedzialnego za promocję Maroka wśród turystów krajowych

czytaj więcej: visitmorocco.com

As-Suwajra (arab. الصويرة, Aṣ-Ṣuwayra)
Przewiń na górę